Powstało Koło Mediacji Rówieśniczych!
- 31 mar
- 1 minut(y) czytania
Z radością informujemy o oficjalnym utworzeniu Koła Mediacji Rówieśniczych w Szkole Podstawowej im. Niedźwiedzia Wojtka w Ulimiu
Czym jest Koło?
To inicjatywa, której celem jest pomaganie uczniom w rozwiązywaniu trudnych sytuacji i konfliktów w sposób spokojny, bezpieczny i życzliwy. Mediacje prowadzone są przez specjalnie przeszkolonych uczniów – mediatorów rówieśniczych.
Kim są mediatorzy?
To uczniowie, którzy:
• są bezstronni i dyskretni
• uważnie słuchają każdej ze stron
• nie oceniają i nie karzą
• pomagają w rozmowie i wspólnym znalezieniu rozwiązania satysfakcjonującego dla obu stron
Jak działamy?
Koło funkcjonuje na terenie szkoły zgodnie ze Statutem oraz obowiązującym prawem oświatowym. Jego działalność opiera się na dialogu, wzajemnym szacunku i współpracy.
Nasze cele:
rozwijanie kompetencji społecznych uczniów
nauka konstruktywnego rozwiązywania konfliktów
wzmacnianie kultury dialogu
promowanie odpowiedzialności za relacje
przeciwdziałanie agresji i przemocy
Zasady mediacji:
• dobrowolność
• poufność
• bezstronność i neutralność
• poszanowanie godności wszystkich stron
• możliwość przerwania mediacji w dowolnym momencie
Nowość – Przystanek Dialogu
W naszej szkole powstał również Przystanek Dialogu – miejsce, w którym uczniowie mogą spokojnie usiąść i porozmawiać o swoich problemach jeszcze przed podjęciem decyzji o mediacji z udziałem rówieśników. Znajduje się przy pokoju mediatorów rówieśniczych.
Formularze zgłoszeniowe na mediacje dostępne są:
• w sekretariacie szkoły
• w pomieszczeniu „Przystanek Dialogu.
Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie nasza szkoła stanie się jeszcze bardziej przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla każdego ucznia Razem budujemy kulturę rozmowy i wzajemnego szacunku!





















Komentarze