top of page

Wystawa historyczna

Dziś - 14 kwietnia 2025 roku - w naszej szkole odbyła się niezwykła wystawa pt. „Wojtków Dwóch – strażnicy pamięci o bohaterach spod Monte Cassino”, zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin pułkownika profesora Wojciecha Narębskiego oraz w hołdzie Niedźwiedziowi Wojtkowi, bohaterowi II wojny światowej i patronowi naszej szkoły.


Wystawa przeniosła nas w czasie, pokazując historie, które łączą odwagę, poświęcenie i przyjaźń. W salach szkoły zgromadzono wspomnienia o dwóch Wojtkach, galerie zdjęć żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, wycinki z gazet (w tym zagranicznych), piosenki 2. Korpusu Polskiego, a także nagrania wywiadów z pułkownikiem Narębskim, który z pasją dzielił się swoimi wspomnieniami. Wśród eksponatów znalazły się również zdjęcia dokumentów, medali i odznaczeń, pomników pamięci o Niedźwiedziu Wojtku oraz archiwalne rozkazy i kroniki kompanii. Mogliśmy także podziwiać eksponaty historyczne z prywatnego muzeum Mirosława Wójcika oraz wziąć udział w symulatorze strzelnicy.


Całość wydarzenia była pięknie oprawiona występami muzycznymi dzieci, które śpiewały piosenki związane z tematyką wojenną, wprowadzając w niezwykły nastrój.


Gościem honorowym wydarzenia był bosman Marek Dwornicki, przyjaciel Wojciecha Narębskiego, który swoją obecnością dodał splendoru temu wyjątkowemu spotkaniu. Po kilku słowach w części oficjalnej mieliśmy zaszczyt porozmawiać z bosmanem na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, w którym opowiedział nam o swoim wojskowym życiu oraz o bohaterach naszej wystawy.


Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele wielu znakomitych instytucji oraz przyjaciele naszej szkoły.


 Wystawę objęły patronaty honorowe:

* Wojewoda Lubuski

* Lubuski Kurator Oświaty

* Wójt Gminy Deszczno

* Instytut Pamięci Narodowej

* Muzeum Lubuskie


Dodatkowo, w programie wydarzenia znalazły się także atrakcje militarne, takie jak wojskowy tor przeszkód „Szlakiem 2. Korpusu Polskiego” zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, czy pokaz sprzętu wojskowego i policyjnego które przyciągnęły młodszych i starszych pasjonatów historii wojskowej. Gościliśmy także nadleśnictwo ze specjalnym namiotem edukacyjnym.


 Po emocjonujących chwilach, goście i uczestnicy mogli posmakować prawdziwej wojskowej grochówki, a przed opuszczenie murów naszej szkoły wpisać się do księgi pamiątkowej.


Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia i pomogli uczcić pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność, nie tylko na polu bitwy, ale także w sercach przyszłych pokoleń.


Wydarzenie współorganizował zespół projektu Silni Polską.




Comments


bottom of page